Ana Sayfa  |   Oyunlar  |  Oyuncular  |  Haberler  |  Oyun Programı  |  İletişim  |  Ziyaretçi Defteri
 
Füsun Akmen Balkaya'nın Olacak Şey Değil Eleştirisi
‘’Tiyatro Dünyası Oyuncuları’ndan’’ Keyifle İzleyebileceğiniz Bir Oyun
‘’ O L A C A K Ş E Y D E Ğ İ L’’

Kahkahalarınız size bu oyun da kesintisiz eşlik ediyor , hakikaten olacak şey değil !

Tiyatro Dünyası veOyuncu-Yönetmen Can Törtop


Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezuniyet ,ailenin yoğun baskısının getirdiği tiyatro mücadelesi ve de tiyatro sevgisinin getirdiği başarılı çalışmaların yine tiyatro’ya kazandırdığı bir isim,bir nitelikli imza İ.CanTörtop,
Tiyatro Dünyası Tiyatro Portali’nin başarılı kurucusu ve aynı zamanda editörü olmuş olan Törtop ‘Tiyatro Dünyası Oyuncuları ‘adlı tiyatro grubunu 2012 yılında kurmuş bu yıldan sonra oyunculuk ve yönetmenlik görevini kendi grubu ile devam etme kararı almıştır.

Tiyatro eğitimi çalışmalarına da her dönemin de önem veren Törtop ,Arapsaçı ve Olacak Şey Değil adlı oyunlarla komedi türünde son yılların en iyi çıkış yapan toplulukları arasında kısa zaman da yerini almıştır.

Oyunculuk, yönetmenlik çalışmalarına nitelikli yayıncılık anlayışı ve uygulaması nedeniyle de 8.Lions Tiyatro Ödülünü de kazanmıştır.

Tiyatro Portaline sinema dahil hiçbir konuda yazı kabul etmeyen Törtop’un bu disiplin anlayışı da başka bir özelliği olarak öne çıkmış, başarılı portalin de sinema üzerine yazılara da yer vermesi düşünülmüş ve temenni edilmiştir.

Olacak Şey Değil ve Türü

Michael Cooney tarafından ’Olacak Şey Değil ‘’ adlı oyun yazılmış,komedi –vodvil türünde içinde oyuncu ve yönetmenin tür gereği hassas dengeleri aynı titizlikle sahne’ye taşıdıkları başarılı bir çalışma olarak topluluk seyirci’siyle buluşturmuştur.

Oyunun, hicveden yapısı içinde gülünç’ün getirdiği gülme sınırlarıçok iyi değerlendirilmiş, oyun kendi içinde disipline edilmiş, toplumsal sorunlara yaklaşımında hızlı geçişlerin nitelik açısından da önemli oluşu oyunun başarı çizgisini yükseltmiştir.

Oyunun güldürü üzerine kuruluşu hatta entrikaların çözünürlüğünde sebep –sonuç ilişkisinin zayıf kalmışlığı, biraz içinde kabalık da barındırabilen 18.yy beğenisine cevap vermiş yapı da, yönetmenin çalışması gerçekten bazı anlamlarda da türün çizgi ötesini zorlamıştır.

Oyun bir süre önce işinden atılan ve bunu kimseyle paylaşmayan Mr.Swan’ın, kendisinin olmayan işsizlik çeklerini kullanmışlığı ve bununla da yetinmeyip farklı sigorta katmanlarından da para elde etmişliğine ,iyi niyetli arkadaş-komşunun da (Norman) bu işe karıştırılması ve bu arada olağan denetleme görevi içinde eve gelen müfettişin de olaylara istemeden katılımı üzerine beklenilen entrika, yanlış anlaşılmalar oyunu kendi sürecinde keyifli yapmıştır.

Güldürmenin hiç de kolay olmadığı, gülmenin de insanda bıraktığı tarifsiz olumlu etkileri paylaşmış olmanın lezzetli katkısı ‘’Olacak Şey Değil’’ adlı oyunu seyirci için görülesi duruma kendiliğinden getirmiştir.

Bolca kahkahanın tiyatronun bir diğer işlevi eğlenceye de hizmet ettiğini düşünürsek’Tiyatro Dünyası Oyuncuları’ en güzel şekilde seyircilerini bu oyunlarıyle ağırlamışlardır.

Oyuncular

Berke Hürcan ,CanTörtop, Ümmühan Kıldış ,Bülent Keser, Can Mutluca, Ferhat Balaban, Hande Melek, Demet Erdem, Fevzi Erden, Aga Jablonska, Belkıs Tuğcu ’Tiyatro Dünyası Oyuncuları’ olarak 2015 yılına da kendi oyun türlerinde başarılı bir imza atmışlardır.

Berke Hürcan, Can Törtop, Ferhat Balaban ve Bülent Keseri’nin oyun boyunca sergiledikleri performans için ayrıca kutlama gereğini bu dörtlü seyircisine hissettirmiştir.

Berke Hürcan ve Can Törtop’un oyun boyunca gizli bir birliktelikleri ve birlikte sahneye yakışmaları topluluğun gelecekte oyunculuk anlamında Hürcan-Törtop özelliğini kendilerine katabilecekleri düşüncesini de bu oyun vurgulamıştır.
Ümmühan Kıldış ve Ferhat Balaban ‘ın ise rollerine yeterince ısınmış olmaları seyircinin beğenisini onlara da ulaştırmıştır.

Dilek olarak!

Tiyatro Dünyası Oyuncu Topluluğunun çalışmalarına kesintisiz devam etmesi ve oyuncularının yeni başarılara, yeni çalışmalara birlikte ulaşması dileğimiz olmuştur.

İhtiyacımız olan kahkahayı uzun yıllar bizimle lütfen paylaşınız….

Füsun AKMEN BALKAYA
04.02.2015/AKM-İstanbul.


Yayın Tarihi: 2/11/2015
 
Devam Eden Oyunlar
 

Lillian'ın İtirafları

Hangisi Karısı

HEMEN BİLET ALIN  Tiyatro Kursu Başlıyor!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!

Bizi Takip Edin  Arapsaçı Tanıtım Klibi  

 
Webmaster: Can Törtop