Ana Sayfa  |   Oyunlar  |  Oyuncular  |  Haberler  |  Oyun Programı  |  İletişim  |  Ziyaretçi Defteri
 
Nasuh Bektaş Yazdı: 'Hangisi Karısı'

Hangisi Karısı

Bugün (30 Ekim 2015) izlediğim tiyatro oyunu beni yıllar öncesine götürdü. Adana’da lise yıllarımda Sabancı Kültür Merkezi’nde izlemiştim bu oyunu. Sanatın kalıcı etkisi geldi aklıma, yıllar önce izlememe rağmen hala aklımdaydı…

Duru Tiyatro’da, dünyada ve ülkemizde de uzun süre sahnelenmiş “Hangisi Karısı” oyununu izledik. Can Törtop ‘ün yönettiği oyun prömiyerini Kozzy Kültür Merkezi’nde yapmıştı. Bu akşam ikinci kere sahnelenen oyuna Kadıköylülerin ilgisi yoğundu.

Komedi türündeki oyun hikayesi aynı olmakla birlikte günümüze göre uyarlanmıştı. Sanatın bir görevi de toplumun yaşadıklarını yansıtmak ve eserlerinde işlemektir. Sanat doğal olarak konusunu doğadan ve yaşamdan alır. Toplumdan yaşananlar sanat eserlerine şekil verir. Bu akşam izlediğimiz oyun da bizi güldürürken bugüne dair toplumun yaşadığı kimi sorunları da hicvederek yansıtmıştır.

İzleyiciler müthiş keyif aldılar. Dediğim gibi oyun bilindik hikayesinin dışında günümüze dair mesajları ile büyük alkış aldı. Bende başlangıçta bildiğim bir oyuna geldiğimi düşünüp, sıkıcı olacak diye düşündüm ancak oyun beni şaşırttı.

İzlediğinizde eminim hak verecekseniz. Oyuncuların performansları da gayet başarılıydı. Yolları açık olsun diyorum.Foto-Haber:
Nasuh Bektaş

Yazan: Ray Cooney
Yönetmen: Can Törtop
Çevirmen: Orhan Azizoğlu

Oyuncular: Berke Hürcan, Ece Gürsel, Celal Belgil, Can Törtop, Ümmühan Kıldiş, Ferhat Balaban, Can Mutluca

Fars türünün en önemli yazarlarından Ray Cooney’nin yazdığı oyunu Can Törtop yönetiyor. İngiliz komedilerinin en iyilerinden biri olan Hangisi Karısı, özellikle İngiltere’de ve Broadway’de uzun yıllar sahnelendi ve büyük başarı kazandı.

Oyunun konusu kısaca şöyle:

John Smith (Berke Hürcan) Londra’da bir taksi şoförüdür. John’un birbirinden farklı iki hayatı, Londra’nın farklı bölgelerinde iki evi vardır ve de resmi olarak evli olduğu iki eşi: Mary (Ümmühan Kıldiş) ve Barbara (Ece Gürsel). Çok sıkı bir zaman programı yaparak iki evliliğini de hiç şüphe çekmeden devam ettiren John, bir akşam yaşlı bir kadını hırsızlardan kurtarmak isterken gözünü hastanede açar. Hırsızlık olayını araştıran dedektiflerin (Celal Belgil ve Ferhat Balaban) sorularıyla John’un bütün düzeni bozulmak üzeredir.

Üst kat komşusu Stanly’den (Can Törtop) yardım ister ancak Stanly yardım etmekten çok işleri daha da karıştıracaktır. Barbara’nın yeni komşusu Bobby(Can Mutluca)’nin de dahil olmasıyla olaylar içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

----------
Nerede Ne Zaman
http://nnz.city/hangi-karisi/


Yayın Tarihi: 11/12/2015
 
Devam Eden Oyunlar
 

Lillian'ın İtirafları

Hangisi Karısı

HEMEN BİLET ALIN  Tiyatro Kursu Başlıyor!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!

Bizi Takip Edin  Arapsaçı Tanıtım Klibi  

 
Webmaster: Can Törtop